Moda damska – jak zmieniała się na przestrzeni stuleci i jakie są najważniejsze trendy mody istniejące na współczesnym rynku?

Kobiety od wieków zwracają baczną uwagę na zakładane stroje, będąc świadomymi tego, że odpowiedni dobór garderoby w ogromnej mierze decyduje o ich atrakcyjności wizualnej. Nie można się z tego powodu dziwić, że moda w zasadzie od zawsze miała duże znaczenie i to właśnie ona dyktuje trendy, które kategoryczna większość osób stara się przemycać do swojego życia.

Moda damska
Wprowadził: RESERVED
Źródło: RESERVED
Dzisiaj, moda damska zmienia się bardzo szybko oraz w dużej mierze odnosi się do osiągnięć poprzednich epok. W latach 90. królowały soczyste kolory, niekiedy w neonowych odcieniach. Bardzo powszechny był także style grungowy, który wypłynął na fali popularności takich zespołów jak Nirvana. Uniformem tego stylu były koszule w kratkę oraz wojskowe, ciężkie buty. W latach 50 i 60 modne były z kolei kobiece sukienki, mocno rozkloszowane oraz zaznaczające szczupłą talię.

Lata 40 i 30 oczekiwały zakładania sukienek o odpowiedniej długości, modelujących sylwetkę kobiety. Podobne trendy stanowiły opozycję dla lat 20, kiedy popularne były sukienki o obniżonej tali, maskujące kobiece kształty i krótkie włosy lub mocny makijaż. Warto zaznaczyć, że to właśnie w latach 30 oraz 40 panie zaczynały wybierać spodnie, chociaż dalej były one rzadkością. Ten okres w historii świata stał się naznaczony II wojną światową, tym samym noszone stroje stawały się skromniejsze oraz bardziej praktyczne. Panie nie wkładały już tak dużej ilości biżuterii jak w latach 20. Dość często sukienki były przerabiane bądź szyte samodzielnie. Ponadto, w tym okresie obowiązywała sztywna etykiety peel off dotycząca dopasowywania stroju. Inaczej kobieta (by lola) powinna być ubrana w trakcie poruszania się po mieście, chociażby aby zrobić zakupy, inaczej na proszonej herbacie czy przyjęciu. Tu więcej: szykowne klapki damskie arena.

Współcześnie tego rodzaju zasady nadal obowiązują, jednak w zdecydowanie łagodniejszej formie i panie mogą swobodniej wybierać najlepsze ubrania, kierując się głównie swoimi preferencjami i komfortem. Więcej tutaj: popularne klapki damskie gumowe.

Trzeba jednak podkreślić, że stylistyka wcześniejszych epok jest inspiracją dla dzisiejszych kreatorów mody. W modelach ubrań można odszukać naleciałości z ostatniego stulecia. Moda więc zatacza koło i niekiedy w szafie swojej babci można odnaleźć bluzki, sukienki bądź spódnice, które z powodzeniem sprawdzą się w modnych stylizacjach.
2022-11-03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.